Pomiń nawigację

Nowe produkty i inwestycje

: Wdrożenie na rynek innowacyjnej monobiałkowej, bezzbożowej karmy dla psów zapobiegającej występowaniu kardiomiopatii rozstrzeniowej

Beneficjent

"BRAWO" S.C. KATARZYNA PYTEL RAFAŁ PYTEL

Wartość projektu

11 400 132,00 PLN

Wartość dofinansowania

999 988,35 EUR

Program operacyjny

Fundusze norweskie

Działanie

Technologie przyjazne środowisku

Opis projektu

Firma BRAWO prowadzi sprzedaż gotowej karmy dla zwierząt domowych. W ramach projektu uruchomiliśmy własną produkcję funkcjonalnej karmy suchej i mokrej dla psów. CardioBrawo jest innowacyjną karmą monobiałkową bezzbożową, która odpowiada na problemy ze zdrowiem zwierząt pojawiające się na rynku wraz ze wzrostem stosowania karm monobiałkowych. Nowa karma zapobiega coraz częściej występującej na świecie kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów – choroby serca wynikającej ze złej diety. Obie wersje karmy (sucha i mokra) są pozbawione zbóż i tym samym nie narażają psa na alergie pokarmowe, posiadają wysoką zawartość mięsa i dodatki funkcjonalne jak chondroityna, glukozamina, octan tokoferolu, a także premix mineralny. Receptura karmy została opracowana w efekcie naszej współpracy z grupą naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest to rozwiązanie, które długofalowo przyczyni się do ograniczenia chorób zwierząt, a jednocześnie dostarczy psu zbilansowanego pokarmu. Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji tego typu karmy w oparciu o wysokiej jakości składniki oraz jej funkcjonalny charakter pozycjonuje CardioBrawo jako karmę kategorii superpremium.

 

W ramach projektu zakupiono linie technologiczne do produkcji karmy suchej oraz karmy mokrej. Rozwiązania przyjęte w technologii produkcji pozwalają na niski stopień wykorzystania wody do produkcji karmy (ok. 150-180 kg wody na 1000 kg produktu). Ponadto, stopniowo w miarę możliwości pozyskania surowca, białko zwierzęce w karmie CardioBrawo będzie zastępowanie białkiem owadzim, a produkcja owadów cechuje się znacznie mniejszym wpływem na środowisko naturalne, niż produkcja mięsa. Wdrożenie nowych technologii pozwoliło na redukcję emisji CO2 o 704 ton rocznie i zmniejszenie poboru energii o 1,6 GWh w stosunku do standardowych technologii. Zatrudniliśmy dodatkowo 14 osób oraz dokonaliśmy zgłoszenia patentowego zapewniającego prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku powstałego w ramach realizacji projektu.