Pomiń nawigację

Infrastruktura

Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach

Beneficjent

Gmina Kielce

Wartość projektu

184,52 PLN

Wartość dofinansowania

184,52 PLN

Program operacyjny

Polska wschodnia

Działanie

Zrównoważony transport miejski

Opis projektu

Zadanie o nazwie „Przebudowa dawnego dworca autobusowego w Kielcach na Centrum Komunikacyjne” jest jednym z dziewięciu wchodzących w skład złożonego projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, dofinansowanego w ramach działania 2.1 „Zrównoważony transport miejski” z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Nowoczesna konstrukcja – m.in. charakterystyczne kopuły (architektoniczna dominanta obiektu) – przeszła gruntowny lifting. Zarówno forma, jak i organizacja budynku, w tym wyjście na perony, dojście na dworzec i plac przed nim są zachowane. Pasażer teoretycznie wejdzie na ten sam dworzec, ale będzie to obiekt unowocześniony, zapewniający wyższy komfort użytkowania. Odpowiednio ogrzewany zimą, klimatyzowany latem, z szybami, które będzie można przyciemnić.

Zostały zlikwidowane bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych ruchowo – osoba na wózku bez problemu dostanie się na dworzec i na perony. Z kolei dla niewidomych przygotowano linie prowadzące, które ułatwiają poruszanie się po dworcu. Dodatkowym wsparciem jest informacja głosowa. Nowoczesnym elementem będą tablice wyświetlające rozkład jazdy. Nowością są też dwie windy oraz ruchome schody.

Remont obejmował nie tylko główny budynek dworca, ale też plac, na który podjeżdżają autobusy. Jest tu nowa nawierzchnia, nowe perony, drogi dojazdowe, wjazdowe, posadzono zieleń. Ciekawym rozwiązaniem będą zlokalizowane na antresoli mediateka (z filmami, książkami i audiobookami) i miejsce do organizacji wystaw.

 

  • Nazwa Programu Operacyjnego: Polska Wschodnia
  • Nazwa działania: 2.1 Zrównoważony transport miejski
  • Nazwa projektu: Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach
  • Nazwa beneficjenta: Gmina Kielce
  • Wartość projektu: 184,52 mln zł
  • Wartość dofinansowania: 184,52 mln zł