Pomiń nawigację

Nowe produkty i inwestycje

Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w produkowanych maszynach poprzez wprowadzenie nowego procesu technologicznego dotyczącego cięcia i gięcia elementów stanowiących poszczególne podzespoły wytwarzanych maszyn

Beneficjent

ZM JABŁONSKI sp. z o.o.

Wartość projektu

4 938 450,00 PLN

Wartość dofinansowania

474 203,96 EUR

Program operacyjny

Fundusze norweskie

Działanie

Technologie przyjazne środowisku

Opis projektu

Specjalizujemy się w produkcji maszyn dla branży obróbki drewna. Wdrożone dzięki środkom norweskim procesy pozwoliły firmie na produkcję maszyn, jakich dotąd nie była w stanie wykonać ze względu na braki technologiczne. Nie mogliśmy wdrożyć nowatorskich rozwiązań, które powstawały w naszym zespole projektowym, ponieważ brak było precyzyjnego cięcia, albo odpowiedniej wielkości krawędziarki do wyprofilowania elementów o określonej długości. Realizacja projektu wyeliminowała te problemy i zwiększyła moce produkcyjne naszego zakładu. Wprowadzono innowacyjny proces technologiczny cięcia i gięcia elementów stanowiących poszczególne podzespoły wytwarzanych maszyn. Wykorzystuje on następujące urządzenia zakupione w ramach projektu: laser światłowodowy, automatyczny regał na blachy, prasa krawędziowa, urządzenie gwintujące i kontener na produkt uboczny. Dzięki współpracy z jednostką naukową zostały zastosowane w maszynach nowe rozwiązania techniczne, w tym jedno z nich zgłoszone do opatentowania.

Projekt umożliwił nabywcom maszyn do przecierania drewna wybór krajowego dostawcy maszyn o parametrach technicznych i jakości identycznej, jak w przypadku dużych zachodnich producentów, lecz po znacznie niższej cenie.

Korzystanie z nowego parku maszynowego pozwala bowiem firmie ZM Jabłoński na znaczące obniżenie kosztów pracy w procesie produkcyjnym i jego energochłonności. Osiągnęliśmy znaczną oszczędność energii elektrycznej poprzez zastosowanie lasera światłowodowego w miejsce wypalanki plazmowej, a montaż zestawu paneli PV pozwolił o blisko 50 tys. kWh zmniejszyć użycie energii konwencjonalnej. Zakup pompy ciepła spowodował oszczędności w materiale opalowym (ekogroszek), a przez to mniejszą o 93 tony emisję CO2 do atmosfery. Wreszcie, przystosowanie hali do nowego procesu technologicznego z jednoczesną termomodernizacją pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Projekt pozwolił naszej firmie stać się liderem wśród społeczności lokalnej w nowoczesnym podejściu do produkcji i dbałości o środowisko.