Pomiń nawigację

Nowe produkty i inwestycje

Budowa zakładu produkcji biokompozytów WPC na osnowie polimerów syntetycznych (PVC) oraz pyłu drzewnego pochodzącego z recyklingu odpadów drzewnych, w tym odpadów przemysłu meblarskiego

Beneficjent

HARTIKA Sp. z o.o. (dawniej 3 Spare Sp. z o.o.)

Wartość projektu

20 020 144,20 PLN

Wartość dofinansowania

11 318 420,00 PLN

Program operacyjny

Inteligentny rozwój

Działanie

Badania na rynek

Opis projektu

Hartika Sp. z o.o. jest producentem systemów tarasowych i ogrodzeniowych z kompozytu WPC oraz granulatu WPC.

Celem niniejszego projektu było wdrożenie posiadanych przez beneficjenta wyników prac B+R oraz wynalazku firmy – opatentowanego rozwiązania z dziedziny materiałów kompozytowych (patent europejski na bio kompozyt WPC o określonych właściwościach, na jego sposób wytwarzania oraz zastosowanie).

Innowacyjność wynalazku polegała na sposobie wytwarzania kompozytu WPC. Wyrób wytworzono na osnowie polimerów syntetycznych (PVC) z udziałem pyłów drzewnych pochodzących z recyklingu odpadów drzewnych (w tym odpadów przemysłu meblarskiego). Na rynek wprowadzono takie ekologiczne produkty recyklingowe, jak: granulat WPC, deska tarasowa WPC oraz deska ogrodzeniowa WPC. Produkty firmy posiadają gwarantowaną niezawodność i trwałość, a rozwiązania produktowe doceniane są w budownictwie nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim.

Co istotne - w związku z projektem, na terenie gminy w regionie słabiej rozwiniętym, wybudowano nowoczesny zakład produkcyjny. Firma Hartika utworzyła w zakładzie 19 nowych miejsc pracy. Środki unijne pozwoliły stworzyć od podstaw infrastrukturę przemysłową w postaci hal produkcyjnych i magazynowych, zakupić zaawansowane technologicznie maszyny produkcyjne oraz oprogramowanie i systemy technologiczne, a także wyposażyć zakład w niezbędne zaplecze laboratoryjno-badawcze. Firma skorzystała również z usług doradczych dotyczących optymalizacji technologicznej procesu produkcyjnego.

Realizacja projektu zmieniła pozycję firmy na rynku – Hartika jest samodzielną firmą produkcyjną z segmentu MŚP. Rezultaty niniejszego projektu umożliwią beneficjentowi dalszy rozwój, prowadzenie kolejnych prac badawczych i kreację nowych, innowacyjnych produktów.

  • Nazwa Programu Operacyjnego: Inteligentny Rozwój
  • Nazwa poddziałania: 3.2.1. Badania na rynek
  • Nazwa projektu: Budowa zakładu produkcji biokompozytów WPC na osnowie polimerów syntetycznych (PVC) oraz pyłu drzewnego pochodzącego z recyklingu odpadów drzewnych, w tym odpadów przemysłu meblarskiego
  • Nazwa beneficjenta: HARTIKA Sp. z o.o. (dawniej 3 Spare Sp. z o.o.)
  • Wartość projektu: 20 020 144,20 zł
  • Wartość dofinansowania: 11 318 420,00 zł