Pomiń nawigację

Ochrona własności przemysłowej

Cel finansowania:

Uzyskanie praw patentowych lub ochrona praw do produktu na rynku zagranicznym

  • 31 stycznia 2019

    Ogłoszenie konkursu

  • 4 marca 2019

    Start składania wniosków

  • 14 czerwca 2019

    Koniec przyjmowania wniosków

Wartość projektu (koszty kwalifikowane)

od 10 000 zł do 1 000 000 zł

Wkład własny

minimum 50%

Miejsce realizacji projektu

Polska

Zasięg terytorialny projektu

Polska

Dla kogo

MŚP

Nabór został zakończony

Szczegóły dofinansowania

Celem konkursu Ochrona własności przemysłowej jest sfinansowanie w Twojej firmie ochrony praw do: wynalazków, wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych na rynkach zagranicznych.

Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?

Na pomoc rzecznika patentowego w uzyskaniu praw ochronnych, w tym:

  • przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej do otrzymania ochrony (patentu itp.),
  • reprezentację przed organem ochrony,
  • prowadzenie postępowania dotyczącego ochrony praw firmy,
  • pomoc w obronie posiadanych praw do wzorów i patentów,

 

Na opłaty urzędowe, tłumaczenia i doradztwo związane z uzyskaniem lub obroną praw ochronnych.

Na usługi doradcze dotyczące komercjalizacji przedmiotu ochrony.

Więcej informacji w Dokumentach:

Ogłoszenie o konkursie do poddziałania, Kryteria wyboru projektów i Regulamin konkursu

Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?
Kto może otrzymać dofinansowanie?

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (sprawdź definicję), które:

  • mają siedzibę lub oddział na terenie Polski,
  • nie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej (sprawdź definicję).

Więcej informacji w Dokumentach

Kryteria wyboru projektów

Ile możesz otrzymać?

Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie

1 000 000

Wsparcie wyniesie do 50% wartości projektu, co oznacza, że Twój wkład to co najmniej 50% całkowitego kosztu projektu

Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów

Pula środków w konkursie:

- na wszystkie projekty w województwie mazowieckim: 877 000 zł
- w pozostałych województwach: 4 123 000 zł

Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?

Napisz lub zadzwoń na infolinie 22 574 07 07 oraz 0 801 332 202

Terminy zgłoszeń

Nabór został zakończony

Dokumenty

FAQ

Wybierając zasadę refuse (odmów) należy w projekcie uzasadnić rezygnację z użycia materiałów, substancji lub produktów, które nie nadają się do ponownego użycia, naprawiania lub recyklingu lub które charakteryzują się negatywnym oddziaływaniem na środowisko lub na życie i zdrowie ludzi. Z kolei wybierając zasadę reduce (ogranicz) należy w projekcie wykazać zmniejszenie zużycia zasobów odnawialnych i nieodnawialnych, materiałów, substancji lub produktów poprzez zastosowanie odpowiednich działań technologicznych, logistycznych lub ekonomicznych. Jednostkami miary w tych przypadkach mogą być np. ilość sztuk, kilogramów (w zależności od specyfiki wskaźnika i wartości jaką ma przedstawiać). Jeżeli żadna jednostka miary ze wskazanych do wyboru w generatorze wniosków nie jest adekwatna do zaproponowanego wskaźnik rezultatu obrazującego realizację wskazanych wyżej zasad w takim przypadku Wnioskodawca musi zgłosić do PARP za pomocą formularza kontaktowego (zakłada POMOC systemie LSI) prośbę o dodanie konkretnej jednostki miary. W zgłoszeniu należy wskazać jaką jednostkę miary chce dodać Wnioskodawca.

Szczegółowe informacje w zakresie dotacji warunkowej zostały wskazane w paragrafie 3a wzoru Umowy o dofinansowanie. Jednocześnie informacje w zakresie sposobu określenia wartości dotacji zwrotnej zostały wskazane w zał. nr 1 do Umowy „Szczegółowe warunki realizacji modułów” w § 2 pkt. 6-12.

Jeżeli formuła PCT wynika z formuły EPO to wtedy wskaźnik liczony jest jako jeden, natomiast jeżeli robione są dwa oddzielne zgłoszenia do PCT i EPO, to w tym wypadku ten wskaźnik liczony jest jako 2.

Nie jest jednak możliwe składanie wniosku o dofinansowanie dotyczącego przedmiotu zgłoszenia, który nie został jeszcze opracowany. We wniosku o dofinansowanie należy bowiem opisać przedmiot zgłoszenia, w tym podać takie informacje jak: pełny tytuł/nazwa przedmiotu zgłoszenia, imię i nazwisko twórcy(ów) przedmiotu/rozwiązania objętego zgłoszeniem oraz potwierdzić posiadanie wyłącznych praw do ubiegania się o ochronę tego rozwiązania/przedmiotu.

Wydatki w projekcie ujęte w kategorii kosztów „Pokrycie kosztów usług zawodowego pełnomocnika” we wniosku o dofinansowanie obejmują przygotowanie przez pełnomocnika dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego oraz reprezentację przed organem ochrony własności przemysłowej. W sytuacji przygotowywania przez zawodowego pełnomocnika dokumentacji zgłoszeniowej konieczne jest również dokonanie jej tłumaczenia. Koszt tłumaczenia może zostać wliczony w koszty usługi wykonanej przez rzecznika patentowego, który samodzielnie rozlicza te koszty z biurem tłumaczeń niemniej jednak pamiętać należy, że koszt ewentualnej prowizji nie może stanowić kosztu kwalifikowalnego w projekcie.

Tak, wniosek o dofinansowanie może zostać złożony przez pełnomocnika, zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. W przypadku ustanowienia przez wnioskodawcę pełnomocnika, w polach określonych w części IV wniosku należy podać imię i nazwisko i dane teleadresowe pełnomocnika. W przeciwnym przypadku całą przedmiotową sekcję (punkt IV) wniosku o dofinansowanie należy pozostawić pustą (niewypełnioną). Zakres pełnomocnictwa musi obejmować co najmniej możliwość złożenia wniosku oraz reprezentowanie wnioskodawcy w konkursie. W przypadku ustanowienia pełnomocnika korespondencja będzie doręczana lub kierowana w formie elektronicznej na adres podany w tej części wniosku.

Wstępne orzeczenie rzecznika patentowego polega na dokonaniu oceny przez rzecznika, jaka jest zdolność patentowa wynalazku lub ochronna wzoru użytkowego przedmiotu planowanego do ochrony. Wstępną ocenę rzecznika patentowego prowadzi się w celu oceny zasadności dokonania zgłoszenia patentowego, a także nowości rozwiązania oraz jego poziomu wynalazczego. Dodatkowo konieczne jest również, aby wstępne orzeczenie rzecznika patentowego zawierało pozytywny wynik, stwierdzający zdolność patentową wynalazku lub zdolność ochronną wzoru użytkowego. Dokumentacja konkursowa nie precyzuje, na czym dokładnie polega wstępne orzeczenie rzecznika patentowego. Z tym zagadnieniem należy kontaktować się bezpośrednio z Urzędem Patentowym.

Koszt wstępnego orzeczenia rzecznika patentowego o zdolności patentowej wynalazku będzie zrefundowane, jeśli z treści orzeczenia wynikać będzie, że przedmiot ochrony posiada zdolność ochronną. Wstępne orzeczenie musi być sporządzone i opłacone przed dniem złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż 12 miesięcy przed tym dniem. Sporządzenie wstępnego orzeczenia nie jest warunkiem obligatoryjnym, aby móc ubiegać się o wsparcie w ramach poddziałania 2.3.4 PO IR.

Wnioskodawca ma de facto trzy wyjścia: 

  • albo składa zgłoszenie w UP RP celem uzyskania ochrony w Polsce przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do PARP, wtedy w pkt VII „Zgłoszenie nr 1,2,3, etc...” wpisuje, że ubiegać się będzie o ochronę międzynarodową na podstawie prawa pierwszeństwa i wskazuje numer i datę zgłoszenia w UP RP (koszty procedury krajowej w Polsce nie stanowią wydatków kwalifikowalnych) 
  • albo składa wniosek o dofinansowanie do PARP, a po jego złożeniu dokonuje zgłoszenia w UP RP (koszty procedowania w trybie krajowym, polskim nie będą stanowić wydatków kwalifikowalnych), a wniosek będzie dotyczyć jedynie ubiegania się o ochronę poza granicami Polski; 
  • albo dokonuje zgłoszenia (bez pośrednictwa UP RP) bezpośrednio w EPO/WIPO (w zależności od rodzaju procedury) i wtedy koszty uzyskiwania ochrony w Polsce są kwalifikowalne (pod warunkiem, że poza Polską zostanie wyznaczony dodatkowo chociaż jeden kraj).

Dofinansowaniu będą podlegać projekty dotyczące:

  • uzyskania prawa ochrony własności przemysłowej (tj.: patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych) z możliwością wsparcia przygotowania procesu komercjalizacji przedmiotu zgłoszenia poprzez zakup usługi doradczej albo
  • realizacji ochrony prawa własności przemysłowej, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a postępowanie dotyczy unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Zatem znaki towarowe nie mieszczą się w powyższym zakresie i nie mogą stanowić przedmiotu projektu.

Zobacz więcej w Bazie pytań i odpowiedzi

Polecane poradniki, raporty i katalogi

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (luty 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (luty 2024)

Zobacz
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2024)

Zobacz
Kalendarium wydarzeń ważnych dla polskiego ekosystemu przedsiębiorczości, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju 2023

Raport

Kalendarium wydarzeń ważnych dla polskiego ekosystemu przedsiębiorczości, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju 2023

Zobacz

Inne dofinansowania, które mogą Cię zainteresować

Wyniki i archiwum

Dokumentacja

Start w konkursie

Poznaj cel i zakres konkursu oraz zasady wyboru i oceny projektów

Składanie wniosku o dofinansowanie

Sprawdź jak wypełnić wniosek i jakie dołączyć dokumenty do wniosku

Podpisywanie umowy

Bądź przygotowana(y) na podpisanie umowy, przeczytaj i wypełnij niezbędne dokumenty

Załączniki do umowy

Załączniki do umowy

Starsze wersje dokumentów

Dokumenty

Dokumentacja

Start w konkursie (2017 r.)

Poznaj cel i zakres konkursu oraz zasady wyboru i oceny projektów

Załączniki do Regulaminu Konkursu (2017 r.)

Załączniki

Załączniki do umowy o dofinansowanie projektu (2017 r.)

Załączniki

Dokumenty dotyczące umowy o dofinansowanie (2017 r.)

Dokumenty

Archiwum (2017r.)

Archiwum

Dokumentacja

Start w konkursie (2016 r.)

Poznaj cel i zakres konkursu oraz zasady wyboru i oceny projektów

Załączniki do Regulaminu Konkursu (2016 r.)

Załączniki

Załączniki do umowy o dofinansowanie projektu (2016 r.)

Załączniki

Dokumenty dotyczące umowy o dofinansowanie (2016 r.)

Dokumenty